temmuz, 2024

202420temmuz(temmuz 20)08:0026(temmuz 26)18:00ŞAVŞAT VE PAPAR YAYLALARI DÜŞLER VADİSİ GEZİSİ 208:00 - 18:00 (26) Faaliyet Koordinatörü: Büşra Yılmaz

Faaliyet Koordinatörü

Büşra Yılmaz

Etkinlik Detayları

Macahel Bölgesi Camili, Efeler, Düzenli, Uğurlu, Kayalar ve Maral Köylerinden oluşmaktadır.

Macahel; UNESCO tarafından Türkiye’nin tek “Biyosfer Rezerv Alanı” olarak tescillendi. Biyosfer rezerv alanı; sahip olduğu zengin ekosistem ile sayısız endemik bitki türüne ev sahipliği yapan korunması gereken özel bölgelere verilen addır.

Yeşilin her tonunu göreceğiniz, ulu kayın ağaçlarına sarılacağımız, şelalelerin altında serinleyeceğimiz, derelerin çağlayanında masaj yapacağımız, dalından yemiş ve meyve yiyeceğimiz, özgün bir kültürü tanıyacağımız harika bir hafta sizleri bekliyor. Hadi ekibini topla, mutlaka bekliyoruz…

PROGRAM:

1.GÜN 20 Temmuz Cumartesi- RİZE HAVALİMANI – HOPA – BORÇKA – ARTVİN – BAZGİRET

Rize havaalanında sabah 09:30 buluşarak hareket ediyoruz. Direkt sahil yolundan Hopa’ya doğru yol alıyoruz. Kahvaltı alacak isek Fındıklı İlçesinde Aydın Boysan tesislerinde kahvaltı alıyoruz. Ardından Fındıklı ilçesinin harika köylerini barındıran Çağlayan Vadisine doğru hareket edeceğiz. Buradaki tarihi konakları ziyaretimiz sonrası Önce Hopa, ardından Cankurtaran tünelini geçerek Çoruh vadisi Borçka ilçesine ulaşacağız. Ardından Artvin merkez’e uğruyoruz. Burada cam teras veya Atatepe ziyareti yapacağız ve ihtiyaçlarımızı tedarik edeceğiz. Sonrasından Şavşat yoluna ve oradan Meydancık sapağından Bazgiret Maden Köyüne çıkıp pansiyonumuza yerleşiyoruz. Akşam harika bir Gürcü yemeği ile ziyafet çekiyoruz.

2.GÜN 21 Temmuz Pazar – CANCİR YAYLASI – YANIK YAYLA – BAZGİRET

Önce tepeye, Cancir Sırtına araçla çıkıyoruz. Ardından Cancir Yaylasını görüyoruz. Devamında Sazgiryela Geçidi’ne ilerliyoruz. Burası harika bir sırt hattında bulunan bir nokta. Öğle yemeğimizi bu harika şehir noktasında yiyeceğiz. Daha sonra Sakorya Yaylası’na doğru geçiş yapıyoruz. Burası da harika manzaralı bir yayla. Muhteşem manzara eşliğinde yürüyerek konaklama yerimize, Şavşat’ın en güzel köyü olan Bazgiret’e ilerliyoruz. Akşam saatlerinde tesisimize varıp dinlenmeye geçiyoruz.

*Yürüyüş Süresi 5 Saat – Mesafe 15 km – Zorluk:1-5> 3

3.GÜN 22 Temmuz Pazartesi – MEYDANCIK – SARIÇİÇEK YAYLASI – ERİKLİ KÖYÜ İNİŞ – MEYDANCIK

İmerhev Meydancık vadisindeki gezi duraklarımızı gezmek üzere yola koyuluyoruz. İlk durağımız Erikli köyü olacak. Buradan Çağlapınar yaylasına çıkıyoruz. Buradan Yeşilce ve Erikli Yaylasında yatay bir yürüyüş yapıyoruz. Ardından Yayladan eski göç yolu kullanarak Erikli Köyüne ineceğiz. Birbirinden güzel evlere sahip köyü gezerek bu köyün günü tamamlayıp otelimize dönüyoruz.

*Yürüyüş Süresi  6 Saat – Mesafe 16 km – Zorluk:1-5> 4

4.GÜN 23 Temmuz Salı > MERETA YAYLA – PAPART ORMANLARI – ÇURUPİNA – UĞUR VADİSİ – MAÇAHEL

Maçahel vadisinin ve Karçal dağlarının en güzel yaylalarından biri olan Mereta Yaylasına çıkacağız. Ardından Papart Yaylasına ve ormanlarına gidiyoruz. Zaman olur ise harika bir yüzme molası verebiliriz. Devamında Çurupina Yaylasını görecek ve üst yoldan Maçahel’e geri döneceğiz.

*Yürüyüş Süresi 5 Saat – Mesafe 14 km – Zorluk:1-5> 3

5.GÜN 24 Temmuz Çarşamba>FINDIK YAYLA – NAÇADİREV GÖLÜ – LODİVAKE YAYLA – MAÇAHEL

Maçahel vadisinin ve Karçal dağlarının en güzel yaylalarından biri olan Fındık Yaylasına doğru yükseliyoruz. Manzaralı derin vadiler izleyeceğimiz bir yolculuğumuz olacak. Yayla varışından sonra kısa süre yürüyüş yapıyoruz. Ardından İndacvinda geçidine çıkıyoruz. Buradan Naçadirev gölüne ulaşacağız. Göl gezisi sonrası Karçal dağlarını ve Üç Kardeş doruğunu izleyeceğimiz bir sırta ulaşacağız. Bundan sonra tekrar geçide dönüyor ve isteyenler ile eski göç patika yolundan Lodivake Yaylasına iniş yürüyüşü yapacağız. Bu yürüyüş üç saat sürecek. Aracımız ile buluşup pansiyonumuza dönüyor ve dinlenmeye geçiyoruz.

*Yürüyüş Süresi 5 Saat – Mesafe 14 km – Zorluk:1-5> 3

6.GÜN 25 Temmuz Perşembe – GORGİT VADİSİ – EFELER KÖYÜ – MAÇAHEL

Bugün bölgenin vahşi ve güzel vadilerinden biri olan Gorgit’e gideceğiz. Yol boyunca aracımız ile ilerleyebileceğimiz kadar ilerleyip yükselmeye çalışacağız. Geleneksel yayla yolundan Gorgit Yaylasına ulaşacak ve bir süre burada dinleneceğiz. Efeler Köyünde kısa bir yürüyüşümüz olacak. Köyde geleneksel yöntemle üretilen ahşap tornacısına uğrayacağız. Ahşap masa, tabak ve sunum tepsisi yapımı inceleyeceğiz. Köy gezimiz sonrası Tamara köprüsü ve dere keyfi yapacağız. Çevre gezileri ile tekrar pansiyonumuza geri dönüyoruz.

*Yürüyüş Süresi  5 Saat – Mesafe 14 km – Zorluk:1-5> 3

7.GÜN 26 Temmuz Cuma –  BORÇKA – KARAGÖL – ARHAVİ – ÇİFTE KÖPRÜ KARAGÖL – RİZE

Gezimizin son günü. Maçahel Vadisinden ayrılıp Borçka merkez’e yol alıyoruz. Önce bir saatlik yolculuk ile Karagöl’e ulaşacağız. Karagöl gezisi ve sık orman dokusunda bir yürüyüş süremiz olacak.  Borçka ilçesine uğrayacağız. Burada yöresel alışveriş yapma olanağı olabilir. Ardından Hopa istikametini geçip Arhavi ilçesinde ünlü Çifteköprü’yü göreceğiz.

Fiyata Dahil Olanlar:

-Rize’de başlayıp Rize’de bitecek bütün ulaşımlar

-6 gece konaklama (6 Kahvaltı + 6 akşam yemeği)

-Bölgesel rehberlik,

-Programda ilan edilen tüm çevre gezileri,

-Seyahat sigortası,

Fiyata Dahil Olmayanlar:

-Rize’ye gidiş/dönüş uçak biletleri,

-İlk gün kahvaltı,

-Öğle yemekleri ve kumanyalar

-Müze&Ören yeri girişleri

FAALİYET KOORDİNATÖRÜNE SORMADAN UÇAK BİLETİNİZİ ALMAYINIZ..

Uçuş Bilgileri:

20 Temmuz 2024 Cumartesi İstanbul – Rize

THY (Saw) Hareket Saat:07:35 – Varış Saat :09:25 

26 Temmuz 2024 Cuma Rize – İstanbul

THY (Saw)  Hareket Saat: 19:20

Faaliyet Koordinatörü : Büşra Yılmaz

Kayıt İçin : busraayilmaz@gmail.com  Cep : 534 918 76 45

Önemli Not :
1 – Kulübümüzün tüm faaliyetleri resmi zemin üzerinden yapılmakta olup TÜRSAB onaylı acenteler kullanılmaktadır.
2 – Faaliyetler minimum maliyet ve katılımcı sayısına göre planlanmaktadır. Faaliyet tarihine yakın iptal durumunda faaliyete katılım gösteren diğer katılımcıların katılım ücretlerini etkilediği için kesin katılım gösterenlerin başvurmaları çok önemlidir.

3 – İptaller en geç 4 Temmuz  saat 17:00’e kadar kabul edilmektedir.

4 – Faaliyetler için alınan kaporalar hiçbir şekilde iade edilmeyecektir. 5 – Faaliyetlerin yakın tarihlerinde iptalleri alışkanlık haline getiren katılımcılarımızın faaliyetlere zarar vermesi nedeniyle, bu kişilerin sonraki faaliyetlere katılım durumları hakkında Yönetimimiz karar verecektir.

ETKİNLİKLERDE KAR AMACI YOKTUR.

PAYLAŞIM ESASINA GÖRE MALİYETLENDİRİLİYOR. BU NEDENLE ETKİNLİĞE YAZILIP GELEMEYEN ARKADAŞLAR KATILIM PAYINI ÖDEMEKLE YÜKÜMLÜDÜR.

BU KURAL ETKİNLİĞE GELEN KATILIMCILARIN HAKLARINI KORUMAK ADINA UYGULANMAKTADIR. TAHMİNİ ETKİNLİK PAYLAŞIM ÜCRETİ BELİRLENEN KATILIMCI SAYISINA GÖRE MALİYETLENDİRİLMİŞTİR.

BELİRLENEN KATILIMCI SAYISININ ALTINA DÜŞMESİ HALİNDE PAYLAŞILAN TUTAR ARTACAKTIR.

Bileğinizi saran su geçirmeyen, sert tabanlı bot
Yedek kıyafet, termal içlik, polar ceket
Küçük sırt çantası (su, yiyecek vb. gibi malzemelerinizi koyabilmeniz için)
Kafa feneri, tozluk, baton, yağmurluk
Kullandığınız özel bir ilaç varsa yanınızda getiriniz. Rehberinize bu konuda bilgi veriniz.

1 – Derneğimizin tüm faaliyetleri resmi zemin üzerinden yapılmakta olup TURSAB onaylı acenteler kullanılmaktadır.
2 – Faaliyetler minimum maliyet ve katılımcı sayısına göre planlanmaktadır. Faaliyet tarihine yakın iptal durumunda faaliyete katılım gösteren diğer katılımcıların katılım ücretlerini etkilediği için kesin katılım gösterenlerin başvurmaları çok önemlidir.
3 – Trekking faaliyetlerine en geç iptaller Cuma günü saat:15.00’ e, Kamplı faaliyetlerde en geç 1 hafta öncesi kabul edilmektedir.
4 – Faaliyetler için alınan kaporalar hiçbir şekilde iade edilmeyecektir.
5 – Faaliyetlerin yakın tarihlerinde iptalleri alışkanlık haline getiren katılımcılarımızın faaliyetlere zarar vermesi nedeniyle,
bu kişilerin sonraki faaliyetlere katılım durumları hakkında yönetimimiz karar verecektir.
6 – Derneğimizin Facebook sayfasında duyurulan faaliyetlere katılıyorum seçilmesi faaliyetlere katılıyor anlamına
gelmemektedir. Kesin katılım için iletisim@anadoludagcilik.org.tr adresinden Sabiye İmamoğlu’ na mail gönderilmesi gerekmektedir.