haziran, 2024

202415haziran(haziran 15)08:0023(haziran 23)18:00OVACIK TUNCELİ PÜLÜMÜR GEZİSİ08:00 - 18:00 (23) Faaliyet Koordinatörü: Sibel Kurtuldu

Faaliyet Koordinatörü

Sibel Kurtuldu05323343619

Etkinlik Detayları

Erzincan havalimanında bizleri̇ karşılayacak araç ile Pülümür üzerinden Tunceli’ye geçiyoruz. Tunceli’de bir süre vakit geçirip buradan Ovacık ilçesine gidiyoruz. 65 km uzunluğundaki vadi̇ boyunca Munzur çayının müthiş görselliği̇ eşliğinde, arada küçük molalar vererek, 2 saatlik yolculukla kalacağımız konaklama yerine ulaşacağız. Ovacık bölgesinde 3 gün geçirip bölgede görülmeye değer, günübirlik yürüyüş parkurlarına gidiyoruz. Yürüyüşlere katılmak istemeyen arkadaşlar, Ovacık ilçesinde ve Munzur gözelerinde gönüllerince vakit geçirebilirler. Sabah erkenden kahvaltı yapıp daha sonra araçla yürüyüş başlangıç noktasına ulaşıyoruz. Yürüyüşlerimizi̇ tamamladıktan sonra tekrar aracımızla konaklama alanımıza geçiyoruz.

Ovacık Bölgesinde Gezilecek Yerler:

 • Mercan Vadisi̇ ve Krater Gölleri̇
 • Kırk Merdiven Yaylası ve Çifte Şelaleler
 • Munzur Gözeleri̇
 • Tarihi̇ Rabat Köprüsü ve Kalesi̇

Ovacık bölgesindeki̇ gezimizi̇ tamamlayıp Hozat üzerinden geçerek Tarihi̇ Rabat Köprüsü ve Kalesi’ni̇ gezdikten sonra Tunceli̇ merkeze ulaşıyoruz. Burada geçireceğimiz serbest zamanda Asma Köprü ve Mavi̇ Köprü’yü gezdikten sonra günü sonlandırıp konaklayacağımız otelimize geçiyoruz. Tunceli̇ bölgesinde 3 gün geçiriyoruz.

Tunceli Bölgesinde Gezilecek Yerler:

 • Tunceli Müzesi
 • Düzgün Baba Ziyaretgahı
 • Gola Buyere – Buyer Dağı Buzul Gölü ve Şelalesi

Bu bölgedeki̇ programlarımızı hava durumuna göre düzenleyeceğiz. Bu bölgedeki gezimizi̇ tamamlayıp Tunceli̇ üzerinden Pülümür’e geçiyoruz. Pülümür’e 10 km uzaklıkta bulunan kaplıca oteline(Germi̇ke Otel) geçiyoruz. Pülümür’de 2 gün geçirip bu bölgede günübirlik programlarımızı yapıyoruz. Yürüyüşlerden sonra isteyen arkadaşlar otelin kaplıcada keyifli̇ zaman geçirebilirler.

 Pülümür Bölgesinde Gezilecek Yerler:

 • Hiver Tuz Üretim Gölleri
 • Gelin Odaları Kayadibi
 • Bağırpaşa Dağı Zirve Faaliyeti (3300mt)

Hava koşulları müsait olursa 3300 mt Bağırpaşa Dağı’na isteyen arkadaşlarla çıkma fırsatımız olacak. Bölgede gezilecek çok fazla alternatif olduğundan, her günümüzü ayrı bir güzellikte geçirme fırsatımız olacak. Programımızı 23 Haziran pazar günü Erzincan-İstanbul uçuşuyla sonlandırmış olacağız. 

Genel Bilgi:

Bölge gezimiz dağ, doğa görselliği eşliğinde yürüyüş; tarihi̇ yerleri ve şehir merkezlerini̇ gezmekten oluşmaktadır. Bölgenin coğrafi̇ yapısı dağlık, kayalık, ormanlık ve vadilerden oluşmaktadır. Su bakımından zengin olan bölgede Pülümür çayı, beslendiği̇ derelerle çoğalıp Tunceli’de Munzur çayıyla birleşip Keban barajına akmaktadır. Munzur Vadisi̇ 65 km mesafesiyle Türkiye’nin en uzun vadilerinden birisi̇ olup doğal sit alanıdır. Bölge bitki̇ örtüsü bakımından zengin olup 1518 çeşit tespiti yapılmış bitki̇ bulunmaktadır. Bunların 43 çeşidi̇ bölgeye özgü endemik görülen çeşitlerdir. Bölge bahar aylarında yeşile bezenmiş ve çok çeşitli̇ bitki̇ örtüsüyle olağanüstü bir güzellik sunmaktadır. Bölge yaban hayvanları çeşidiyle de oldukça zengindir. Yine bu bölgede yaşayan çengel boynuzlu ve şemua cinsi iki̇ tür dağ keçisi̇, vaşak, kırmızı pullu alabalık ve ur kekliği̇ türleri̇ de yöreye özgü nadir türlerdendir. Bu yaban hayvanlarını yer yer görme şansımız olabilir. Bölge en düşük 900, en yüksek 3450 metre rakımdadır.

Önemli Not: 

Bu gezide konaklama yemek ve kahvaltı konusunda fazla alternatifimiz olmadığından bölgedeki̇ imkânlar dahilinde en iyisini̇ almaya çalışacağız. Konaklama ve yemek konusunda konfor arayan arkadaşlar için uygun bir gezi değildir. Gezilerimizin programı, sabah erken saatte kahvaltı yaptıktan sonra aracımızla yürüyüş parkur başlangıcına ulaşıp ve bitiminde de aracımızla konaklama yapacağımız yere dönecek şekildedir. Yürüyüşlerimiz süreklilik gerektirdiğinden kondisyon ve grup uyumu gerektirmektedir.

Faaliyete katılacak arkadaşlarla uçuş bilgisi̇ paylaşılacaktır, lütfen sormadan bilet almayınız. Yanımızda küçük sırt çantası, yedek kıyafet, yürüyüş botu, yağmurluk, tozluk ve panço yedek ayakkabı getiriyoruz.

Faaliyet Rehberi : Yusuf Kenan Erdoğan

Kayıt ve Başvuru İçin : Faaliyet koordinatörü Sibel Kurtuldu’ya iletisim@anadoludagcilik.org.tr mailinden ve 0533 223 26 82 no’lu telefondan ulaşabilirsiniz.

 • Faaliyetler minimum maliyet ve katılımcı sayısına göre planlanmaktadır. Faaliyet tarihine yakın iptal durumunda faaliyete katılım gösteren diğer katılımcıların katılım ücretlerini etkilediği için kesin katılım gösterenlerin başvurmaları çok önemlidir.
 • İptaller en geç 5 Haziran 2024 saat 17:00’e kadar kabul edilmektedir.
 • Faaliyetler için alınan kaporalar hiçbir şekilde iade edilmeyecektir.
 • Faaliyetlerin yakın tarihlerinde iptalleri alışkanlık haline getiren katılımcılarımızın faaliyetlere zarar vermesi nedeniyle, bu kişilerin sonraki faaliyetlere katılım durumları hakkında Yönetimimiz karar verecektir.

ETKİNLİKLERDE KAR AMACI YOKTUR.

PAYLAŞIM ESASINA GÖRE MALİYETLENDİRİLİYOR. BU NEDENLE ETKİNLİĞE YAZILIP GELEMEYEN ARKADAŞLAR KATILIM PAYINI ÖDEMEKLE YÜKÜMLÜDÜR.

BU KURAL ETKİNLİĞE GELEN KATILIMCILARIN HAKLARINI KORUMAK ADINA UYGULANMAKTADIR. TAHMİNİ ETKİNLİK PAYLAŞIM ÜCRETİ BELİRLENEN KATILIMCI SAYISINA GÖRE MALİYETLENDİRİLMİŞTİR.

BELİRLENEN KATILIMCI SAYISININ ALTINA DÜŞMESİ HALİNDE PAYLAŞILAN TUTAR ARTACAKTIR.

Bileğinizi saran su geçirmeyen, sert tabanlı bot
Yedek kıyafet, termal içlik, polar ceket
Küçük sırt çantası (su, yiyecek vb. gibi malzemelerinizi koyabilmeniz için)
Kafa feneri, tozluk, baton, yağmurluk
Kullandığınız özel bir ilaç varsa yanınızda getiriniz. Rehberinize bu konuda bilgi veriniz.

1 – Derneğimizin tüm faaliyetleri resmi zemin üzerinden yapılmakta olup TURSAB onaylı acenteler kullanılmaktadır.
2 – Faaliyetler minimum maliyet ve katılımcı sayısına göre planlanmaktadır. Faaliyet tarihine yakın iptal durumunda faaliyete katılım gösteren diğer katılımcıların katılım ücretlerini etkilediği için kesin katılım gösterenlerin başvurmaları çok önemlidir.
3 – Trekking faaliyetlerine en geç iptaller Cuma günü saat:15.00’ e, Kamplı faaliyetlerde en geç 1 hafta öncesi kabul edilmektedir.
4 – Faaliyetler için alınan kaporalar hiçbir şekilde iade edilmeyecektir.
5 – Faaliyetlerin yakın tarihlerinde iptalleri alışkanlık haline getiren katılımcılarımızın faaliyetlere zarar vermesi nedeniyle,
bu kişilerin sonraki faaliyetlere katılım durumları hakkında yönetimimiz karar verecektir.
6 – Derneğimizin Facebook sayfasında duyurulan faaliyetlere katılıyorum seçilmesi faaliyetlere katılıyor anlamına
gelmemektedir. Kesin katılım için iletisim@anadoludagcilik.org.tr adresinden Sabiye İmamoğlu’ na mail gönderilmesi gerekmektedir.