nisan, 2023

202329nisan01mayısEtkinlik Bittiİptal Edildi29-30 Nisan-1 Mayıs 2023 Hatay Mozaik ve Kahraman Maraş Yayla Faaliyeti(nisan 29) 06:30 - (mayıs 1) 00:10 Faaliyet Koordinatörü: Serpil Oral

Etkinliğe Katıl

Etkinliğe Katılmak için Giriş Yapmalısınız Giriş Yap

Faaliyet Koordinatörü

Serpil Oral

Etkinlik Detayları

1. Gün – 29 Nisan Cumartesi – GAZİANTEP-HATAY

Gaziantep’de yapacağımız sabah kahvaltısı sonrası aracımız ile Hatay’a doğru yola çıkacağız. 

Hristiyanlık tarihinin ilk kilisesi olma özelliğini gösteren, Hristiyan alemi için son derece önemli bir yer alan orijininde bir mağara olan St Pierre Kilisesini gördükten sonra Türkiye’nin en büyük mozaik müzesi olan Hatay Arkeoloji Müzesine gideceğiz. 3500 yıllık tarihleri bulunan mozaikler sergilenmektedir. Tonlarca ağırlığa sahip olan devasa mozaiklerin sergilendiği Hatay Arkeoloji Müzesi, sahip olduğu mozaiklerin kapladıkları alanlar düşünüldüğünde dünyanın en büyük mozaik müzesi olarak dikkat çekmektedir. Özellikle Antakya ve çevre ilçelerden bulunan mozaiklerin sergilendiği bu müze içerisindeki eserler ilk günkü gibi başarı ile sergilenmektedir.

Daha sonra Hatay il merkezinde yer alan, tarihsel açıdan son derece önemli bir yapı olan Habibi Neccar Camiyi ziyaret edeceğiz.  

Anadolu’da yapılmış olan ilk cami olan Habib – i Neccar Camii, çeşitli yangınlardan ve depremlerden etkilendiği için birkaç kez yenilenmiş ve restore edilmiştir. Bu restorasyon çalışmaları sonucunda günümüze kadar ulaşmış olan camide Habib – i Neccar’a ait olan bir türbe bulunmaktadır. Ayrıca camide bulunan diğer türbenin de Barnabas ve Pavlos’a ait olduğu düşünülmektedir.

Eski Antakya ve tarihi çarşılar gezdikten sonra otelimize yerleşeceğiz. (HATAY)

2 gün – 30 Nisan Pazar – HATAY-KAHRAMANMARAŞ

Sabah otelimizde yapacağımız kahvaltı sonrası güne başlıyoruz. 

Hatay’ın en ilgi çekici doğal güzelliklerinden biri olan Harbiye Şelalelerini görmek üzere yola çıkacağız. Daha sonra Samandağ ilçesinde yer alan Titus Tüneli ve Beşikli Mağaraya rotamızı çevireceğiz. 

Dünyanın en büyük tünellerinden biri olan Titus Tüneli, toplamda 1.300 metre uzunluğundadır. 7 metre yüksekliği bulunan bu tünel, Beşikli Mağara ile yan yana bir tarihi yapıdır. Beşikli Mağara ise eski Roma mezarlarının bulunduğu bir yerdir. Toplamda 93 adet anıt mezarın bulunduğu bu tarihi yer, Hatay’ın en önemli tarihi yerlerinden biridir.

Bir doğal güzellik olduğu kadar tarihi bir ağaç olarak da dikkat çeken , 2.000 yıllık bir ağaç olarak koruma altında olan Hıdır Bey Musa ağacını gördükten sonra, 900’lü yılların başında bölgede yaşayanların büyük bir çoğunluğu Ermenilerden oluşan Vakıflı Ermeni Köyüne doğru yol alacağız.. 1. Dünya Savaşı’nın ardından yaşanan olaylar çerçevesinde bölgedeki Ermenilerin çoğu bölgeyi terk etse de günümüzde de nüfusu sadece Ermenilerden oluşan tek köy olarak Vakıflı Köyü dikkat çekmektedir..

Köy içerisinde yapılan organik tarımdan da yararlanmak adına defne sabunu, likör, reçel ve nar ekşisi gibi pek çok ürünü satın alma imkanımız olacak.

3.Gün – 1 Mayıs 2023 Pazartesi-KAHRAMANMARAŞ – GAZİANTEP

Otelde yapacağımız kahvaltı sonrası Kahramanmaraş’ın Onikişubat ilçesine bağlı Döngel Köyü sınırları içerisinde yer alan Döngel Mağarasına gideceğiz..

Döngel Mağarası, toplam 3 mağaradan meydana gelmektedir. Şehrin görülmeye değer doğal güzellik alanları arasında yer almaktadır. Mağara içerisinde yüzebileceğiniz doğal bir havuz bulunmaktadır. Bu doğal havuzun suyu epey soğuktur. 

Hem kaynağı hem de suyunun renginin nedeni belirlenemediği için ‘gizemli cennet’ olarak adlandırılan doğa harikası Yeşilgöze programımızda yer almaktadır.

Başta sümbül ve salep olmak üzere birçok endemik bitkiyi bünyesinde barındıran ve göçmen kuşların uğrak yeri olan doğa harikası olan  Başkonuş yaylasına doğru yol alacağız. Köknar, sedir, meşe ve ardıç ağaçlarından oluşan orman, rengarenk çiçekleri ve endemik bitkileriyle doğal yapısını korurken geyiklere ve kuşlara da ev sahipliği yapmaktadır.

İstanbula dönmek üzere rotamızı Gaziantepe çeviriyoruz. Yemek ve alışveriş sonrası İstanbul’a dönüş.

UÇUŞ DETAYI: Lütfen Faaliyet Koordinatörüne sormadan biletinizi almayınız.

Giderken uçak biletlerinizi Gaziantep’de en geç saat 09:05 de, dönüşte en erken saat 21:50 de hareket olacak şekilde alabilirsiniz.

29 Nisan Cumartesi İstanbul– Gaziantep

THY Havayolları Saat 06:35 Hareket   Varış: 08:15 (İstanbul Havalimanı)

Anadolu Jet Saat 07:30 Hareket   Varış: 09:05 (SAW)

Pegasus  Saat 05:50 Hareket   Varış 07:25 (SAW)

1 Mayıs Pazartesi Gaziantep – İstanbul 

Anadolu Jet  Saat 21:50 Hareket   Varış 23:25 (SAW)

Pegasus  Saat 22.25 Hareket   Varış 00:10 (SAW)

Fiyata Dahil Olanlar: 2 gece konaklama ve 1. gün hariç otellerde alınacak kahvaltı, karayolu ulaşımı, kokartlı rehber, seyahat sigortası.

Dahil Olmayanlar : İlk gün kahvaltı, öğle yemekleri, müze ve ören yeri giriş ücretleri ve kişisel harcamalarınız. 

Kayıt İçin : Serpil Oral – serpilduzcu@hotmail.com e-mail adresinden veya 533 203 76 71 no’lu telefondan ulaşabilirsiniz. 

ETKİNLİKLERDE KAR AMACI YOKTUR.

PAYLAŞIM ESASINA GÖRE MALİYETLENDİRİLİYOR. BU NEDENLE ETKİNLİĞE YAZILIP GELEMEYEN ARKADAŞLAR KATILIM PAYINI ÖDEMEKLE YÜKÜMLÜDÜR.

BU KURAL ETKİNLİĞE GELEN KATILIMCILARIN HAKLARINI KORUMAK ADINA UYGULANMAKTADIR. TAHMİNİ ETKİNLİK PAYLAŞIM ÜCRETİ BELİRLENEN KATILIMCI SAYISINA GÖRE MALİYETLENDİRİLMİŞTİR.

BELİRLENEN KATILIMCI SAYISININ ALTINA DÜŞMESİ HALİNDE PAYLAŞILAN TUTAR ARTACAKTIR.

Bileğinizi saran su geçirmeyen, sert tabanlı bot
Yedek kıyafet, termal içlik, polar ceket
Küçük sırt çantası (su, yiyecek vb. gibi malzemelerinizi koyabilmeniz için)
Kafa feneri, tozluk, baton, yağmurluk
Kullandığınız özel bir ilaç varsa yanınızda getiriniz. Rehberinize bu konuda bilgi veriniz.

1 – Derneğimizin tüm faaliyetleri resmi zemin üzerinden yapılmakta olup TURSAB onaylı acenteler kullanılmaktadır.
2 – Faaliyetler minimum maliyet ve katılımcı sayısına göre planlanmaktadır. Faaliyet tarihine yakın iptal durumunda faaliyete katılım gösteren diğer katılımcıların katılım ücretlerini etkilediği için kesin katılım gösterenlerin başvurmaları çok önemlidir.
3 – Trekking faaliyetlerine en geç iptaller Cuma günü saat:15.00’ e, Kamplı faaliyetlerde en geç 1 hafta öncesi kabul edilmektedir.
4 – Faaliyetler için alınan kaporalar hiçbir şekilde iade edilmeyecektir.
5 – Faaliyetlerin yakın tarihlerinde iptalleri alışkanlık haline getiren katılımcılarımızın faaliyetlere zarar vermesi nedeniyle,
bu kişilerin sonraki faaliyetlere katılım durumları hakkında yönetimimiz karar verecektir.
6 – Derneğimizin Facebook sayfasında duyurulan faaliyetlere katılıyorum seçilmesi faaliyetlere katılıyor anlamına
gelmemektedir. Kesin katılım için iletisim@anadoludagcilik.org.tr adresinden Sabiye İmamoğlu’ na mail gönderilmesi gerekmektedir.